За големи пъстърви с мъртва рибка
Риби и Такъми (бр. 6 / 2012 г.)
От Станил Йотов
Риболовът на трофейни пъстърви с мъртва рибка е изключително разпространен в страни като Италия и Франция, където уловът на петнистата красавица е развиван десетилетия наред. У нас тази техника е все още слабо позната, а именно на нея се ловят най-големите трофеи. Българските пъстърваджии все още предпочитат или да ползват няколко вида естествена стръв – червеи, ручейници, камола и др., или да заложат на изкуствените примамки. А практиката показва, че мъртвата рибка е отличен метод за лов на големи пъстърви. За стръв се използва любимата храна на балканките. Това е рибката лешанка, известна още в някои краища на България като „пападайка“ или „циганка“.
Монтажите
Съществуват най-различни видове монтажи, при които имаме определен начин на утежняване и закрепяне на рибето към линията. Всеки има своята специфика и е предназначен за лов на пъстърва в определени условия. Във всички случаи лешанката трябва да бъде от едрите, с дължина поне 6-8 см.
Монтажи с вътрешно утежнение:
Те са сравнително опростени и приличат донякъде на българската „нищелка“, известна сред пъстърваджиите. Характеризира се с издължена оловна тръбичка, която се вкарва в тялото на рибката и излиза през аналния отвор. През тръбичката се прокарва линията, която завършва с тройна кука. Този тип монтажи са подходящи за места, където се лови на близка и средна дистанция. С върха на пръчката придаваме движения на примамката ни, така дразним пъстървата и я провокираме да нападне.
Монтажи тип „Драшкович“: 
При този монтаж утежнението е преди главата на рибката. В тялото на лешанката се забиват две тройки, а самата примамка се нанизва на огъната метална ос. Монтажът се използва в средни и големи реки с бързо и мощно течение и дълбочини между 1 и 2.5 метра. Това са места, трудни за преценка „на първо четене“, където се изисква лов на солидна дълбочина. Най-често замятането и воденето на примамката се извършва по следния начин – замятаме леко срещу течението и водим примамката надолу. След като ни подмине и слезе по течението, рибката прави широк завой и се издига нагоре. Така облавяме прецизно целия участък.
Монтаж с фиксирана тежест: 
Подходящи са за участъци в стръмни реки с голяма денивелация и бързо течение. Монтажът се състои от метална ос, подобна на нашата „нищелка“, която завършва в края с единична или тройна кука. Оста се прокарва през рибето от аналния отвор към главата, където се привързва за влакното. Оловото се фиксира неподвижно с помощта на част от кибритена клечка или още по-добре чрез силиконов стопер. При този монтаж рибето запазва целостта си по-продължително време. Монтажът е подходящ и за облавяне на дълбоки прагове, дълбоки участъци под водопади и т.н.
Монтаж тип „воблер“: 
Напоследък в търговската мрежа се предлагат специални устройства за риболов с мъртва рибка, които работят на принципа на воблера. Лешанката се поставя в специалния улей и за нея се забиват една или две тройни куки. Първоначално във френската школа въпросното устройство е било изработено изцяло от олово от някой си мосю Донз и е служило за риболов на пъстърва в големите и буйни води. Днес вече може да се намери под формата на пластмасова конструкция с оловно утежнение. Според грамажа може да се използва за риболов във всякакви условия в средните и големите реки.
Такъмите
Погрешно се счита, че за риболов на пъстърва с мъртва рибка трябва да се използва единствено и само традиционната спинингова въдица с дължина до 2.70 м. Нищо подобно! Френската и италианската школа вече разработиха въдици с дължина близо 4 метра, специално предназначени за този вид риболов. Тъй като в повечето случаи с мъртво рибе се ловят трофейни пъстърви, въпросните пръчки на цени около 150 – 200 евро са в състояние да преборят и най-голямото чудовище. Освен това с дългата въдица се постига по-добро презентиране на примамката и по-качествено водене на линията, тъй като имаме много добър контрол върху целия такъм. Влакното е желателно да бъде поне 0.20 и много здраво и качествено, за да може да пребори звяра отсреща. Именно с подобна техника и дори без да ползва макара, а само дървена рамка, известният пъстървов риболовец от Горна Савоя Фред Занела успя миналата година да постави рекорд във Франция, като улови 15.5 кг пъстърва в река, която се влива в Женевското езеро.
Водене на примамката
Воденето в повечето случаи наподобява спининговия риболов. След замятането се стремим да държим линията опъната и да имаме непрекъснат контакт с рибката. Движението и играта й във водата се придават с помощта на върха на въдицата и макарата. В общия случай се стремим да имитираме безпомощна лешанка, случайно попаднала в хранителния поток на пъстървата. По принцип лешанките рядко влизат там, особено в периода на високите води, тъй като се придържат в плиткажите и спокойните места, където пъстървата рядко влиза да търси храна. Затова всяка попаднала в основното течение лешанка се приема от пъстървата като потенциална лесна за улавяне жертва. Кълването най-често е с мощен удар, след който идва кефът по преборване и изваждане на петнистия хищник.
Изборът на такъми от RIBIBG.COM
Избор на такъми за риболов на пъстърва с мъртва рибка от електронния магазин на Ribibg.com:
Въдица OWL trota – моделът с дължина 4.20 м и акция 10-20 е много подходящ за риболов на пъстърва с мъртва рибка. Имаме перфектен контакт с примамката. Високомодулният карбон и леките бланки пък ни осигуряват отлична чувствителност. Теглото е едва 149 грама, което е гаранция, че няма да ни умори ръката.

Макара Ryobi Ecusima 1000 – лека и сравнително компактна с преден аванс, като в същото време има достатъчно мощност да се бори с трофейните риби. Предпазва линията от усукване, което е изключително важно.

Влакно Salmo Diamond Exelence - качествена линия (0.20) с гладка повърхност и точен диаметър по цялата си дължина, устойчива на триене в подводни препятствия като корени, камъни и др. Това влакно е доста разтегливо и е в състояние е да "омекоти" ударите и на най-активно борещата се риба.