Зимни бабушки от яз. “Цонево”
Риби и Такъми (бр. 3 / 2011 г.)

Зимата е сезон, когато традиционно се практикува риболов по реките или замръзналите водоеми. През тази година се наблюдава топла или може би закъсняла зима, като температури от 15 градуса през декември и януари не бяха рядкост. При такива условия риболов на плувка може да продължи да се практикува и по големите ни водоеми, където водата не е замръзнала. През зимата рибата се групира в по-дълбоките води, където да презимува.
От Красимир Костадинов
Мои познати ме поканиха на излет на яз. “Цонево”. Това е водоем, който съм посещавал няколко пъти и определено мога да кажа, че риболовът там си заслужава. Язовирът държи разнообразна риба, като бабушка, уклей, платика, костур, сом, бяла риба и ред други. Информацията бе за риболов на бабушки на мач. Речено – сторено!
В една ранна януарска утрин моят познат Яни ме взе и отпътувахме към мястото. При пристигането ни вече имаше 4-ма познати риболовци, а се очакваха и още. Настанихме се на западния бряг на водоема през 10-на метра, за да не си пречим. Някои бяха сглобили мачовете и вече се мереха дълбочини.
Районът се характеризира с това, че рибите се ловяха добре на местата, които вече бяха заети, и се подхранват ежедневно от риболовци.
Ние застанахме встрани, където не беше хранено, и тепърва щяхме да разберем дали ще дойде риба. Поради ред причини избрах да пробвам риболов на фидер. За захранка разбърках 1 кг микс, който се състоеше от VDE Super Black, VDE Super Champion и Jaxon Feeder. След овлажняването на тази смес добавих и глина за увеличаване на количеството храна, а същевременно намаляване хранителността на сместа. Добавих и 100-на грама блокиран бял червей. Своевременно дойдоха и другите колеги и станахме общо 15-на риболовци.
При мачовете ситуацията беше следната: всички ловяха на около 20-25 метра дистанция, където дълбочината беше от 9 до 11-12 метра. Като особеност на това място може да се отбележи, че и при най-лекия вятър излиза течение и може да ви „отнесе“, ако не сте с подходящия такъм. Всички заложиха на слайдери, носещи 10-12 грама. Само така можеше да се задържа при евентуално странично течение. В този ден почти нямаше такова заради нулевия вятър, и успех имаха и тези, които ловиха с ваглери, носещи 6-8 грама.
Монтажът бе следният: ваглер/слайдер, който се стопира от микровирбел, 70-80 см влакно с основното утежнение на него, а на 15 см от него (посока кука) 2 дропера, следвани от втори микровирбел и повод 20-30 см. За ориентир на дистанцията за риболов се фиксираше или със специален маркер за влакно, или чрез стопиране на влакното в клипса на макарата. За посока на замятане е най-лесно и подходящо да си изберете ориентир на отсрещния бряг. Така ще сте сигурни, че винаги ловите на вашето хранително петно.
Всички захранихме сравнително по едно и също време. При мен с фидера захраних с 12 прашки стиски. От останалите някои заложиха на големи портокалови топки, а някои захраниха с прашка. Както споменах, имаше колеги, които си бяха „в рибите“ и започнаха да ловят почти веднага с добро темпо. Най-честите риби бяха бабушки, някои от които достигаха до 300-400 грама. Ловяха се най-добре на пинки с един бял. При мен и колегите ситуацията беше съвсем друга. Трябваше да почакам половин, един час до първата риба. През това време, естествено, поддържах петното, като периодично презамятах. Първият удар бе на хубава бабушка, която пуснах. На следващото хвърляне улових костур, който беше проявил интерес към поднесения грозд червеи. веднага заредих хранилката с малко храна, по средата поставих жив бял червей и още храна. След това веднага реализирах трето кълване и трета риба – отново хубава бабушка. Така за около 15 минути извадих 4 костура и 5 много едри бабушки. Странно, но около мен положението на колегите беше абсолютно капо.
Както ми кълвеше обаче изведнъж спря, просто рибата се премести от мястото. А може би я изтървах, тъй като не хранех достатъчно... В същото време при колегите, които ловяха вляво от мен започна много добър и интензивен риболов за януари. Бабушките си кълвяха без проблем. Ловяха се най-добре на пинки и бял червей, като само на бял се правеха „фитки“. Тактиката им бе с постоянно хранене да задържат рибата. За целия излет използваха по около 3 кг храна и глина. На пръв поглед това е фрапиращо количество захранка за зимата, но когато рибата е активна и се храни – трябва да я задържим. И обратното - ако я изтървем, както направих аз, може и въобще да не се върне.
Разходих се наоколо да закуся и да видя кой как лови. Около мен ситуацията беше идентична – абсолютно капо от 5 човека, с изключение на една платичка. Така и така бях там, а нямах много захранка за още захранване, се преместих до колегата, който ловеше добре и хранеше. Разчитах да половя встрани на неговото хранително петно, като същевременно не му преча. За половин час имах няколко бабушки, но неговата захранка свърши и спряхме да храним за момент. Докато разбъркаме нова рибите се преместиха в ляво от нас, където ловиха други колеги. Примерът ми с преместването беше последван от няколко други колеги и се събрахме на гъсто, където се ловяха рибите. През това време някой извади вино и мезе, а риболовът продължи в сладкодумие. В резултат от това, почти всеки беше доволен от излета.
Въпреки опитите да раздвижим рибата тя почти не мръдна отмястото, на което се захранваше ежедневно. Това показва в колко голяма степен влияе този фактор. При разстояние от 50 м по бреговата ивица хората бяха само с по

РЕЦЕПТАТА НА КРАСИ
• VDE Super Black
• VDE Super Champion
• Jaxon Feeder
• Глина
• 100 г блокиран бял червей
|
няколко риби. Моят познат Милен (на снимката) завърши с 57 бабушки, което за януари си е постижение. Всички негови риби бяха върнати обратно, докато някои колеги не направиха това. Въпрос на избор. През следващите дни мястото бе отново посетено, а когато риболовците са били по-малко картинката е била съвсем друга. Имало е случаи, в които са се ловили по 70-80 бабушки на човек, но когато риболовците са малко на брой и рибата не се разконцентрира от храната. Изключително съм доволен от прекараният ден сред красива природа и колеги риболовци.