Време за пъстърви
Риби и Такъми (бр. 10 / 2010 г.)

Рибите налитат на изкуствени мухи и блесни
От Калоян Белополски
Риболовът на муха и шнур не е най-популярната дисциплина у нас, но въпреки това доста хора го практикуват. Особено в последните година – две. През лятото и ранната есен, когато температурата на водата се загрява доста, именно риболовът с муха и шнур по реките е доста резултатен. Когато нивото им е високо, най- ефективна е системата за риболов с френска или чешка нимфа. Обикновено се връзват две нимфи една над друга на лакът разстояние една от друга. Горната е по-тежка, а долната по-лека. Така и двете вървят близо до дъното една след друга. На нимфа успешно се ловят пъстърви, черни мрени и кефали. Малката нимфа може да се прикара под всеки надвиснал над водата храст и да изкуши и най-капризната пъстърва.
Риболовът на муха и шнур се практикува от преди стотици години и в Западна Европа. Мухарите са си извоювали статут на риболовци от висша класа. Те съблюдават правилата за риболов на 100 %. Пускат уловената риба, грижат се за рибите и природата и са дотолкова привързани към любимите си пъстърви и сьомги, че ако видят някои да се опитва да ги лови на блесна или пък, не дай си Боже, на жива стръв, направо побесняват... Друг е въпросът, че в Европа на доста езера и реки може да се лови само на муха. Този вид риболов се счита за елитарен и дори го практикуват кралски особи. В България може би тази риболовна дисциплина не се разви толкова масово може би поради липсата на достатъчно количество трофейни риби. Все пак на доста наши реки се ловят елитни балканки и американки и този риболов си има доста привърженици.
Една от реките, която държеше едри риби бе Златна Панега. Тя е карстова и температурата на водата й се колебае в минимални граници и зиме и лете. Това позволява в реката да се въдят милиарди рачета, насекоми и
ларви, които са идеална храна за пъстървите. На тази река само за 3-4 години рибите се развиват до толкова, че прехвърлят тегло от килограм. В реката са ловени риби с тегло над 5 кг. Това обаче е история. Докато голям участък от реката беше девствен и абсолютно неприсъпен, в реката се срещаха доста “бабички”. След наводненията преди няколко години частично почистиха коритото й, което позволи да се облови почти целия й периметър. Така се излови много риба и сега тя не е никак много. Тук не толкова става въпрос за въдичари, колкото за използване на всевъзможни бракониерски способи, включително електрически кепове и парашути...
Сега най-добрите мухари и спинингисти имат по 3-4 удара на ден максимум. Най-резултатен е методът “чешка нимфа”. Използват се нимфи с тежки оловни или волфрамови глави, които се подават буквално под върха на пръта и се облавя всеки перспективен участък. Кълването често е сигурно и пъстървата скача над водата. Именно това носи най горещите емоции в този вид риболов.
В последните две години се очерта като доста дашна река Искър в горното и течение. От язовира нагоре. Там наскоро имаше и състезание при което участъка около с. Злокучане е сериозно зарибен с американки. Освен това в района на гр. Самоков се въдят и доста трофейни балканки. Нагоре от града реката намалява дебита си, но има доста балканки, но с по-скромни размери. Сега в жегите най-резултатен там е риболова привечер и сутрин до към десет часа. Освен на тази река риби се ловят и на река Искрецка, Вит, Въча и десетки родопски и други малки реки.
Край с. Говедарци ловят пъстърви в жегите
През лятото не са никак много водоемите, на които може успешно да се лови пъстърва. Това най-често са планинските езера, между които е и водоема над с. Говедарци. В него се лови доста американка с различни размери, между които има и трофейни по над 3 кг! Излиза и по някоя жълта пъстърва, сивен и балканка. Водоема разбира се е платен, но рибата може внимателно да се връща обратно във водата. Тя е кристално чиста и бистра и рибите се виждат отлично. Тръпката е сериозна, когато виждате отлично атаката на рибата. Всъщност във водоема се подържа количество, такова, че да се насладим на тръпката на спортния риболов. Рибите съвсем не кълват безумно на каквото им падне. Трябва си майсторлък.
Независимо дали се лови на муха и шнур или на изкуствени примамки те със сигурност трябва да се сменят често. Има примамки на които рибите кълват добре и може да се уловят 2-3 риби, но след това стават апатични към тях и трябва да се въртят. Понякога едрия воблер или силиконовата рибка предизвикват кълване, което липсва по малките нимфи или блесни, например.
От мухите най-добра работа вършат дребните бъзери, имитиращи комарче. Именно на това налитат добре, а на едрите сухи мухи атаките са много редки. От блесните също и такива, на които кълве добре и такива на които въобще не пипа. Въпрос на експерименти и честа смяна на примамките.
Подобен риболов през лятото и ранната есен има и предимството, че наоколо има гъста борова гора и прохладата е гарантирана, дори и по обяд, когато в страната температурите минават 35 градуса.
На този водоем може спокойно да запалите към риболова децата си, тъй като рибите се виждат и да се улови някоя от тях на живо остава в съзнанието им за дълго.
Поради факта, че водата е уникално бистра, е добре да се използва лидер от флуорокарбон. Влакно със сечение около 0,20мм е напълно достатъчно да извади и най-едрите пъстърви.
