Сом за всички
Риби и Такъми (бр. 6 / 2010 г.)

В продължение на много години считах риболова на сом за запазена територия на топ-риболовците - на тези, за които обикновения риболов на средни риби вече не им е забавен, както и на тези, които в търсене на силни впечатления и емоции са загърбили редовия риболов в преследване на истинския цар на пресноводните басейни. Това впечатление в допълнение беше затвърдено и от абсолютно великолепните описания на риболова на гигантски сомове по реките Ебро, Пад или Волга. И между другото, кой разумен човек би ловял риби, по-големи от самия него!?
От Матеуш Баран
Вероятно бих продължил да вярвам в това убеждение още доста време, ако не бях уловил първия си 1-метров сом по време на един риболовен излет за бели риби. Въпреки че моят опонент не принадлежи към трофейните риби за вида си, ме впечатли много поради леките такъми, които използвах. Не следващия ден знаех, че няма смисъл да мечтая за 2 м чудовище. Ще е достатъчно, ако регулярно улавям сомове по около 1 м. Един сезон прекарах в търсене, но сега знам, че си струваше. Водоемът ми е на 20 минути с кола от дома, което не е без значение, защото мога да ходя да ловя доста често. Всъщност най-големият сом хванат там не надвишава 1,5 м, но дали редовния улов на 10+ кг риби е причината да се вълнуваме?
Намиране на водоем
Първото условие, за да ги хванем е разбира се да има сомове във водоема. Изглежда, че средните и големи реки са оптималния вариант. В езерата, дори и да ги има, техния брой често намалява нашите шансове за редовен улов. Съществува потвърдено правило, че когато е съвместимо с водоема, е по-добре да го посещаваме за къси периоди по-често, отколкото рядко, но за по-дълго. За да научиш навиците на сома си струва да си на водоема колкото се може по-често в различно време от деня. На моята река съм имал най-добрите резултати през летните утрини в часовете между 7 и 10. При двата други случая, по-рано или по-късно, ударите на рибата са по-редки. Разбира се възможно е на вашия водоем тези часове да са напълно различни. Добра практика е да започнете с избора на водоем на базата на информацията на местните риболовци. Те знаят най-добре къде големите риби чупят такъмите на неподготвените колеги. Аз открих моите сомове на неподозрителна, няколкостотин метрова права секция от реката, недалеч от язовира. По дъното там имаше няколко дупки и неравности, а дълбочината не превишаваше 5 м. Признавам, че можете да хванете тези риби и от брега, но все пак ефективността на тролинга е много по-висока. Обикновен сонар помага за по-бързото откриване на завоите по дъното, в близост, до които нашите хищници ловуват.
Използвайте правилните такъми
за рибите, които се ловят на водоема. Аз използвам пръчки с дължина от 2 м до 2,7 м с акция на замятане между 20 г и 80 г. За къси и “по-деликатни” пръчки избирам макари с нисък профил, а на по-дългите пръчки поставям спинингови макари с размер 3000-4000, винаги с надежден аванс. И в двата случая използвам влакно с издръжливост 15-20 кг. Като цяло това е комплект, който покрива основната част от един “по-здрав такъм за щука”. Разбира се, ако водоема технически е по-труден (потопени дървета и други препятствия) или е ни се налага да спрем силово развиваща риба, тогава можем да използваме и по-мощни такъми. Но все пак използвания комплект в момента ни предоставя малко финес и битката ни прави по-щастливи. Запомнете това за дългите волфрамови или флуорокарбонови поводи – по време на битката сомовете често се увиват във влакното и техните зъби оформят характерно “стъргало”, което може да протрие незащитеното влакно.
Дойде време и да се откажем от
Мита за големите примамки
Всичките сомове, които хванахме през годината на кранкове по 6-8 см. Сигурно се чудите защо толкова големи риби атакуват толкова малки изкуствени примамки? Е, оказа се, че нашите сомове пируват с раци и охлюви. Опитахме с по-големи примамки, но нямахме никакъв резултат. Супер се представиха и плуващия и потъващия 6 см Hornet на Salmo. Те имат добра, агресивна игра и когато са водени на правилната дълбочина са изключително ефективни. Даказаха се също така и 8 см Perches, 6 см Bulhead и 7 см Minnow, всичките в SDR версии на Salmo. Цвета има по-малък приоритет, въпреки че аз съм заложил много през следващия сезон на оцветените като раци Hornets SDR 5 см. На относително дълга линия (40-60 м), споменатите воблери постигат 4-6 м дълбочина. Скоростта, с която се водят, въпреки посоката на течението, трябва да е достатъчна, за да почувстваме играта на примамката. Когато знаете дълбочините във водоема, отпускайте примамката постепенно, за да проверявате дали работи правилно. Правете го, докато не започнете да усещате примамката си да стърже по дъното от време на време. Тогава намалете дължината малко и с помощта на индикациите на сонара, ще знаете, че воблера ви е в най-желаната зона в близост до дъното. Когато влачите с приятел и търсите рибите, добра практика е да ползвате различни монтажи. Оставете едната примамка да облавя дълбоката вода, а другата да в средните слоеве. Рибата се храни в областите, където може да намери своята плячка и въпреки общоприетото схващане, възможно е сомът да атакува в по-горните пластове, а в средата на деня дори и в повърхностните. Ако опитате в различни дълбочини, скоро ще откриете предпочитанията му. Ето още един съвет за новаците в риболова на тролинг. Поставете вашата примамка в близост до лодката и тогава освободете влакното. По време на замятане можете да оплетете монтажа и поради голямото разстояние до примамката, често не можете да разпознаете грешката си. Освободете примамката в близост до лодката и вече няма да си губите времето с безрезултатно влачене.
Ваденето 
на толкова голяма риба изисква малко практика, но след първия сом, вече ще знаете какво да правите. Ако има такава възможност и сме закачили наистина добра риба, струва си да доплуваме до по-плоския бряг на реката. Тогава ще имаме място в изобилие и възможните грешки ще са по-малко болезнени. Най-добрата практика изглежда, че е хващането за долната челюст. Помнете, че трябва да защитите ръката си със специална ръкавица или някакъв друг материал. Може да използвате и типично “щукарския” похват за хващане под хрилните капаци. Но не вдигайте вертикално рибата, държейки я само за челюстта или хрилните капаци. Теглото й без подкрепата на водата може да увреди вътрешните й органи. Просто оставете настрана пръчката си и придържайте корема на рибата с другата ръка. Понеже ваденето на голяма риба може да се проточи във времето, преди да я освободите й дайте време да се възстанови. Достатъчно е да я държите в естествена позиция (във водата разбира се), в която течението да вкарва вода в устата й. Никога не го правете в обратна посока, защото може да увредите нежните хриле на рибата. Вашата плячка ще ви даде знак, кога е готова да отплува на свобода. Освобождавайте трофейните риби, за да може да ни доставят незабравими спомени, колкото е възможно по-дълго.