Платиката
Риби и Такъми (бр. 5 / 2008 г.)
Становището на университетския преподавател по рибните науки Саймън Скот за това какво е платика през 2008...

ОБИКНОВЕНАТА ПЛАТИКА
Обикновената (бронзова) платика е плодовита риба, която живее на големи групи в бавно течащи реки, езера и язовири. Тя е широко разпространен вид, които може да срещнете навсякъде в Европа, включително и на някой естуари и води с ниска соленост.
ИСТИНСКИТЕ ЦВЕТОВЕ
Стандартната платика има тъмен гръб и буквално странично сплеснато тяло. В чиста вода тя обикновено има бронзови или кафяво- златисти страни. В мътни води преобладават сивите нюанси. Някои големи риби могат да развият двуцветна окраска: едната им страна става тъмна или кафеникаво-златиста, другата светлокафява.
РАЗМНОЖИТЕЛЕН ПЕРИОД
Платиката достига зрялост между три и пет годишна възраст. Размножава се между май и юни. През този период при мъжките екземпляри се появяват пъпчиви образувания по тялото и главата, с които стимулират женските индивиди по време на размножителния ритуал. Те се размножават в тъмното. Голяма женска риба може да произведе до 500 000 зърна. Веднъж положени, им трябва около седмица, за да се излюпят в зависимост от температурата на водата.
ПЪРВИТЕ ДНИ
Младите платики се хранят с планктон. С нарастването си започват да разнообразяват менюто си. предпочитат да се хранят на дъното, където търсят бентосни безгръбначни, включително червеи, мекотели и ларви на насекоми.
ПЛАТИКА ИЛИ ПЛАТИЧКИ?
По този въпрос мнението на риболовците се различава. На запад различават дребната платика (т.н. скимърс) от нормалната платика. Скимърс е всяка платика, която запазва своите светло сребристи перки. В момента, в който те започнат да стават сиви или бронзови, рибата става класическа платика. В тегловия диапазон всяка риба над 1,5 килограм е платика.
ПАСАЖНА РИБА
Платиката живее на големи пасажи от подобни по големина риби. Веднъж когато пасажът открие район, богат на храна, ще го напусне едва когато изяде всичко. По този начин платиката използва своето време рационално и не губи излишна енергия в търсене на храна. Точно затова сериозното презахранване работи толкова добре.
ХРАНЕЩИ СЕ В ТИНЯТА
Хранещата се платика има невероятната способност да отделя хранителните елементи от нежеланата тиня в своята уста. Дори големите риби с удоволствие ядат малки частици, затова белите червеи са толкова популярни при риболовците на платика. На рибите им е нужно много време, за да филтрират всички червеи и това ги задържа дълго време. Платиката също така с удоволствие се храни и с пелети.
СРЕБРИСТА ПЛАТИКА
Големите платики трудно могат да се объркат с други риби, но дребните риби може да се сбъркат със сребристата платика (Blicca bjoerkna). Погледнете устата на рибата. Дори малката класическа платика е с издадена напред уста, докато сребристата не е. Освен това очите на сребристата са по- големи.