Река Искър и кефалите през зимата
Риби и Такъми (бр. 1 / 2010 г.)

От Пламен Панталеев
Зимата е един от най-благоприятните сезони за едрите кефали. Това са рибите, които се ловят най-трудно през лятото. Когато водата е топла, кефалът се храни с какви ли не насекоми, плодове, и най-вече малки рибки. В този сезон храната за него не е никакъв проблем, той е всеядна риба и ако една от храните му я няма, той ще се задоволи с друга. Това го прави и най-приспособяващата се и оцеляваща риба в по-голяма част от реките в България.
Кефалът се храни привечер
Всеки заинтересован риболовец много добре знае, че с изстиването на водите през есента голяма част от организмите в тях изчезват, а покрай тях и много други живи същества. Малките рибки също се прибират по местата за зимуване, някои изпадат в летаргия, други се скриват по дупките и, с две думи, голяма част от живите организми в реката замира за даден период от време. Заедно с това изчезва и храната за кефала. Той е принуден да се храни по-малко и по-рядко. Това го кара в определена част от денонощието да търси храна усилено. Това става най-често вечерно време, тъй като цял ден е стоял гладен. Именно поради тази причина през зимата е най-активен привечер.
Облавяйте бавните и дълбоки вирове
Рибата е най-масово разпространена в средните течения на реките. Това важи не само за река Искър, но и за другите големи реки. В долните течения също се срещат доста големи екземпляри, но там количествата стават по-малки. Много подходящ за този риболов е участъка от град Роман надолу до Реселец. Тук се държи много риба от този вид, а и има подходящи места, на които да я ловим. Както не веднъж сме споменавали, големите кефали обитават определени места през зимата. Ако лятно време са се държали в дълбоки и плътни бързеи, сега се насочват към бавните вирове. Отново търсят дълбочината, там се чувстват по-спокойни и незастрашени от най-различни опасности. Има ли някъде повалени във водата дървета, то неизменно голяма част от рибите във вира са там. Така че, видите ли бавен вир с паднало дърво в него, насочете се в тази посока и застанете под или над него. По-добрият вариант е да застанете под него. Така можете да разчитате с помощта на захранката да изкарате рибите от дървото, а и в общи линии, когато им дойте вечерният момент за хранене, те сами ще си излязат.
Белият червей е най-подходящата стръв
Основната стръв, с която можем да активизираме рибите, е белият червей. През зимата кефалът налита най-вече на “мръвката”. В никакъв случай не си мислете, че със захранка ще успеете да привлечете рибите. Захранка може да се използва единствено с цел да свали червеите на дъното. Ако я използваме означава, че течението на мястото, където се намираме, е по-бързо. В тази ситуация захранката трябва да бъде направена тежка и лепкава, да се разпада по-бавно и по този начин да задържа живите бели червеи за по-дълъг период от време. В никакъв случай не ги умъртвявайте. Колкото са по-естествени, толкова по-стръвен ще е кефала. В случай, че мястото позволява, използвайте само бели червеи. Ако водата е по-бавна и можем да преценим каква дистанция ни е необходима, за да потънат червеите до мястото, където ще ловим, то най-добре е да ги хвърлим чисти. Така ще изглеждат най-естествено и кефалът няма да е толкова предпазлив. Безсмислено е да ставате в ранни зори. Съвсем спокойно може да се насочите към реката по обяд. Започнете ритмично захранване, докато не дойде момента, в който рибите ще се активизират.
Постоянно ниво – по-голям успех
Най-подходящият момент за риболов е след като реките се задържат на едно ниво, преминат всякакви аномалии от вдигане и качване, както обикновено се случва по това време. Времето се променя постоянно. Има много валежи, реките са високи и мътни, нивото им се колебае непрекъснато. Хубавото е, че от голямата вода дъното се изчиства. Ако престанат да валят дъждове и нивото се задържи няколко дни подред, риболовът моментално ще потръгне. Все пак е необходимо да има малко повечко вода, за да се чувстват рибите спокойни.
Декември е най-подходящия месец за риболов на трофейни кефали през зимата. Не го изпускайте.
Темата е развита чудесно.